niedziela, 22 czerwca 2014

"Japońskie opowieści zen" z Rosi Sunyą i nie tylko....


Klubokawiarnia Chłodna 25  oraz  Związek Buddystów Zen "Bodhidharma" 
serdecznie zapraszają na spotkanie 
z mistrzynią zen z USA Rosi Sunyą Kjolhede 
i znanym polskim bajarzem  Michałem  Malinowskim
pod tytułem:

"Japońskie opowieści zen:  
historia, mądrość, droga umysłu"

Termin:
niedziela 29 czerwca 2014
godz. 17:00 - 19:00

Miejsce:
Klubokawiarnia Chłodna 25
Warszawa
ul. Chłodna 25
na miejscu można zamówić smaczne dania oraz napoje

Więcej informacji poza tym blogiem można znaleźć na stronach:
www.bajarstwozen.blogspot.comWstęp:
10 zł 

Motto:
"Czytając z moimi dziećmi różne baśnie i opowieści zostałam zauroczona przez piękno i głęboką mądrość niektórych z nich. O wiele większa czasami niż "wielotomowych" dorosłych rozpraw. 
To skłoniło mnie do następującej refleksji:

W dawnych czasach wędrowni poeci, trubadurzy byli cenieni na dworach magnackich, królewskich i przez zwykłych ludzi. Ich opowieści niosły ukojenie w czasach zamętu, oddziaływały zarówno na ludzi u władzy jak i ogół ludzi, potrafiły zmienić poglądy, bez czynienia szkody lub obrażania kogokolwiek.

Dzisiaj to zniknęło- ze szkodą dla współczesnych. Mamy za to armię psychologów i psychiatrów i jeszcze większą armie tych, którzy ich potrzebują plus przeróżnych medykamentów.
Tymczasem baśń/ opowieść potrafi wpłynąć na naszą podświadomość nawet na poziomie pewnej symboliki, nie mówiąc już o emocjach czy naszym świadomym umyśle. 
Potrafi dotknąć takich strun w naszym jestestwie, że wpływa na naszą wewnętrzna melodię (muzykę duszy) w następstwie zmieniając nasze  działania i przez to materialna rzeczywistość."

Elżbieta Kadłubowska
inicjatorka i koordynatorka wydarzenia

Przebieg spotkania:
Goście wydarzenia, Rosi Sunya Kjolhede oraz Michał Malinowski opowiedzą o swoim doświadczeniu z bajarstwem, co ich skłoniło aby tym się zajmować. Każdy z gości opowie wybrane przez siebie opowieści zen. Dowiemy się także jaką rolę pełnią opowieści w naszych czasach, w różnych krajach oraz w praktyce buddyzmu zen. Będzie można zadawać pytania.


Goście:


Rosi Sunya Kjolhede (USA, ur. 1951)

Praktykuje buddyzm zen od 1970 roku, od 20 lat jest nauczycielką (mistrzynią) zen linii nauczania Rosiego Philipa Kapleau.  Obecnie od wielu lat współprowadzi z mężem własny ośrodek zen Windhorse Zen Community koło Ashvielle w stanie Północnej Karoliny.

Rosi Sunya także sprawuje opiekę duchową nad polską wspólnotą Związku Buddystów Zen „Bodhidharma”. Dwa razy do roku przyjeżdża do Polski, gdzie prowadzi sesin (kilkudniowe odosobnienia zen) i warsztaty wprowadzające do praktyki. Wygłasza teisia (mowy Dharmy) i udziela dokusan (indywidualne rozmowy na temat praktyki).

W przeszłości pełniła funkcję kapelana w szpitalu oraz pracowała w szkole jako bajarka. Jest matką czworga dorosłych dzieci oraz babcią czworga wnuków. Ma dar opowiadania w sposób żywy i sugestywny.Michał Malinowski (Polska, ur 1966)

Z wykształcenia grafik komputerowy, autor filmów animowanych, z zamiłowania opowiadacz, etnograf, pedagog, pisarz i podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA (Wydział Folkloru i Mitologii na Harwardzie).

W wyniku zaszczepionej przez podróże i studia pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnych,otworzył w Polsce 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem.
W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale. Przygotował wystawy „Polskie tradycje ustne” i „ Afrykańscy grioci – lokalna wiedza globalna mądrość”. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy „Amadou Hampate Ba” na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku.

Był współautorem wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich w języku angielskim „Polish Folklore and Folktales”.

Współpracuje z opowiadaczami z całego świata od Peru, USA, Kanady przez Burkina Faso po Chiny. Wraz z nimi tworzy Festiwal Bajek Baśni i Opowieści „Czarodzieje Słowa”.
W 2014 roku został powołany przez Ministra Kultury na członka Rady d/s Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Miejsce wydarzenia:


Klubokawiarnia Chłodna 25 w Warszawie

Jest to miejsce, gdzie podawane są smaczne potrawy i napoje oraz organizowane są regularnie wydarzenia społeczno-kulturalne, w tym teatralne a także spotkania z politykami.

Pełny opis działalności Klubokawiarni oraz menu z cennikiem można znalźć na stronie: http://klubchlodna25.pl/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz