poniedziałek, 3 listopada 2014

Ceremonia Głodnych Duchów z zazen i teisio

Serdecznie zapraszamy na specjalne siedzenie wieczorne, w środę 5 listopada, poświęcone głodnym duchom. Zaczynamy o 18:00 z 50 minutową rundą zazen - w połowie zmiana pozycji, po kinhin posłuchamy teisio Rosi Sunyi z mp3 o Głodnych Duchach. Ceremonię Głodnych Duchów rozpoczniemy kilka minut przed 20:00. Potrwa około półgodziny. Wstęp wolny.

18:00 zazen
18:25 zmiana pozycji
18:25 zazen
18:50 kinhin
19:00 teisio Rosi Sunyi z mp3 o Głodnych Duchach
ok.19:45 kinhin
19:55 Ceremonia Głodnych DuchówWięcej informacji:
buddyzmzen@gmail.com

Miejsce:
Warszawski Ośrodek Zen
ul. Filmowa 32
Warszawa-Falenica

Głodne duchy są istotami, które żywią się zapachami. Nie są one w stanie przełknąć pożywienia, którym żywią się ludzie, niemniej jednak, potrafią pożywić się zapachem owego pożywienia.
Obrazowo przedstawia się głodne duch /prety/ jako istoty o dużych brzuchach i wąskich gardłach oraz małych ustach, co reprezentuje niezaspokojony głód wszystkiego wiążący się z chęcią posiadania - to może być jacht, to może być inna istota, to może być określone uczucie, to może być pęd do określonych zdarzeń.

Cechą dominującą w tym świeci jest pragnienie związane z nienasyceniem - chciwość. Ile by nie posiadała ta istota, zawsze pojawi się coś, co będzie znowu chciała posiąść - jest w tym nienasycona, jej postrzeganie świata jest zdominowane poprzez nienasycone pragnienie. Owe pragnienia są wiecznie nie zaspokojone, bo nawet gdy przez owe małe usta coś przejdzie i w bólach przez gardło owe istoty coś przełkną, to w bezdennym żołądku ginie to i owa cecha nienasycenia związana z pragnieniem znajduje natychmiast kolejny obiekt - końca temu może nie być.

Ceremonia ma na celu pomóc głodnym duchom, przekształcić ich pragnienie w pragnienie oświecenia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz