poniedziałek, 17 listopada 2014

Ceremonia Jukai i Przekazania Raksu z Rosi Sunyą - zapisy do 23 XI 2014


Drodzy siostry i bracia w Dharmie!
Jak zapewne większość z was wie, w tradycji zen z jedną najważniejszych ceremonii jest Ceremonia Przyjęcia Wskazań (Jukai), która symbolizuje m.in. wejście na ścieżkę buddyjską. 

Ceremonia Jukai odbywa się  także co jakiś czas w naszej szkole; ostatnio była ona poprowadzona przez Rosi Sunyę w marcu 2014 roku.

Pierwotnie w Japonii Jukai udzielano tylko w pełni wyświęconym mnichom. Od XVII wieku zaczęto go udzielać także osobom świeckim. Tradycyjnie jest to Ceremonia wieloetapowa, zawiera w sobie wiele elementów, trwająca wiele dni. Dla zainteresowanych, opis tradycyjnego przebiegu Jukai w szkole Soto można przeczytać tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jukai . Na zachodzie ze względu na możliwości czasowych ludzi Zachodu, ceremonia ta została zredukowana w różnym zakresie, w zależności od danej szkoły.

Tak się jakoś potoczyło, że w naszej linii została ona znacząco zredukowana, bardziej niż w innych szkołach zen. Ceremonia u nas do tej pory sprowadzała się tylko do przyjęcia wskazań w obecności nauczyciela.

Może nie wszyscy wiedzą, ale tradycyjnie jednym z ważnych elementów Ceremonii Jukai jest:
- otrzymywanie szat w przypadku mnichów / otrzymywanie raksu w przypadku osób świeckich oraz 
- nadanie buddyjskiego imienia przez nauczyciela

Rakusu (nazwa japońska) jest to fartuszek symbolizujący buddyjską szatę. Na rewersie rakusu jest napisane imię buddyjskie osoby, która otrzymuje rakusu, imię Dharmy nauczyciela udzielającego Jukai, czasami kaligrafia; ogólnie to, co nauczyciel uzna za stosowne napisać. 
Wg Tradycji, właściciel sam sobie szyje raksu.Za zgodą Rosi Sunyi , chcielibyśmy przywrócić zwyczaj nadania imion buddyjskich oraz noszenia raksu przez osoby, które spełniają następujące kryteria: 
 • przyjęły Wskazania Buddyjskie (Ceremonia Jukai)
 • oraz są formalnymi uczniami Rosi Sunyi (ta Ceremonia odbywa się na sesin na prośbę ucznia bez publiczności)
 • oraz są formalnymi członkami ZBZ „Bodhidharma” przynajmniej od roku

Ceremonia Jukai wraz z przekazaniem raksu z imieniem Dharmy odbędzie się w niedzielę 25 stycznia 2015 o godz. 11:00 (dzień po sesin).

Osoby, które nie mają Jukai lub nie są jeszcze formalnymi uczniami, ale czują że są już gotowi uczestniczyć w tych Ceremoniach, będą mieli możliwość uczynić to w styczniu i tym samym otrzymać raksu z imieniem buddyjskim.

Ceremonia przyjęcia na formalnego ucznia odbędzie się w trakcie sesin (17 - 24 I 2015), Ceremonia Jukai 25 I 2015 godz. 11:00, który połączony jest z Ceremonią przekazywania raksu.

Osoby, które chcą zamówić i uczestniczyć w Ceremonii przekazywania Raksu z imieniem buddyjskim w dniu 25 stycznia 2015 o godz.: 11:00 i spełniają / spełnią następujące warunki, jak:
 • są członkami ZBZ Bodhidharma od stycznia 2014 roku
 • oraz są formalnymi uczniami Rosi Sunyi,  lub będą uczestniczyć Ceremonii Przyjęcia na formalnego ucznia w trakcie sesin zimowym
 • oraz przyjęli już buddyjskie wskazania w trakcie Ceremonii Jukai, i/lub będą uczestniczyć w Ceremonii Jukai w dn. 25 stycznia 2015
bardzo prosimy o:

Jak uszyć / zamówić sobie raksu?
Rosi Sunya nie nalega, żeby własnoręcznie uszyć raksu (choć jeśli ktoś może to jest to doskonała forma praktyki); można poprosić o to osobę, która zawodowo zajmuje się szyciem.

I) Raksu można zamówić / uszyć we własnym zakresie w kolorze ciemno brązowym 
 • A) można kupić własnoręcznie materiał + kółeczko, zrobić wykrój i uszyć raksu na podstawie instrukcji, (która ma wieledziesiąt stron), i będziemy mogli przesłać ją dopiero na początku grudnia, jak sami dostaniemy z Rochester
 • B) lub zamówić gotowy wykrojony materiał z instrukcją szycia pisząc na adres mailowy Rochester Zen Center. Koszt wraz z przesyłką to ok. 45$ a potem uszyć własnoręcznie według dołączonej instrukcji
 • w tej sytuacji, prosimy o dostarczanie do Ośrodka Warszawskiego uszyte raksu do 8 stycznia 2015 (uwaga! prosimy nie wszywać jeszcze tylną białą część, ona ma być na razie oddzielnie, aby Rosi mogła na nią wpisać imię Dharmy. Na czas Ceremonii zostanie ona przypięta agrafką z tyłu raksu i po Ceremonii, każdy już może w domu doszyć część białą)
 • przypominamy: prosimy o przesłanie wypełnionego formularza, który znajduje się w załączniku do 23 listopada 2014

II) Zamówienie i zorganizowanie uszycia raksu przez Ośrodek
 • zamówimy wykrój raksu od Rochester Zen Center (ok.45 $ - ok 150 zł) oraz zostanie ona uszyta (bez białej części) przez znajomą krawcową - buddystką, która wie jako to zrobić (koszt około 45 - 50 zł), czyli całość wykonania raksu przewidziane jest na 200 zł
 • kwotę tę prosimy przelać na konto ZBZ do końca listopada 2014 (na prośbę można rozłożyć wpłatę na raty - patrz formularz)
 • prosimy o przesłanie wypełnionego formularza, który znajduje się w załączniku do 23 listopada 2014
 • po tym terminie możemy formularze nie przyjąć, gdyż będziemy już zamawiać z Rochester + listę zgłoszonych przesyłamy do Rosi, aby mogła pomyśleć nad imionami.

Kilka dodatkowych informacji:

 • Ceremonia Jukai z przekazaniem raksu odbędzie się także latem 2015 a potem będzie ona powtarzana co roku, tak aby wszystkie osoby które spełniają lub będą już spełniać wymienione kryteria, prędzej czy później mogli uczestniczyć w niej.
 • Raksu będzie przekazywane przez Rosi tylko podczas wyznaczonych ceremoniach Jukai oraz tylko dla osób, które spełniają opisywane powyższe kryteria.
 • Osoby, które chcą zostać członkami Związku, mogą przeczytać wszelkie potrzebne informacje na ten temat na stronie: http://www.buddyzmzen.pl/p/wspolnota.html a potem wypełnić i przesyłać odpowiedni formularz na buddyzmzen@gmail.com.
 • Dla osób, które będą szyć własnoręcznie, ważna informacja, że raksu w tradycji naszej szkoły ma inny wzór niż np. raksu soto. Jak tylko będziemy mieli instrukcje szycia raksu prześlemy Wam (w grudniu).
Czekamy więc na wypełnione formularze osób zainteresowanych do 23 listopada (niedz) 2014.

Serdecznymi pozdrowieniami

Ekipa Bodhidharmy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz