czwartek, 31 maja 2018

Wesak Międzysanghowy 10 czerwca 2018


W imieniu Polskiej Unii Buddyjskiej, Związek Buddystów Zen „Bodhidharma” jako gospodarz tegorocznego Międzysanghowego Wesaku, zaprasza wszystkich nauczycieli oraz przedstawicieli i członków poszczególnych buddyjskich sangh działających w Polsce oraz sympatyków buddyzmu wraz z rodzinami na wspólne świętowanie Narodzin Buddy. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 10 czerwca 2018  w godzinach 11:00 - 20:00.

Miejsce 
Warszawski Ośrodek Zen ZBZ „Bodhidharma”
ul. Filmowa 32, Warszawa - Falenica

WSTĘP WOLNY

Więcej informacji i kontakt: 
www.buddyzmzen.pl
buddyzmzen@gmail.com

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DNIA


niedziela 10 czerwca 2018
od 11:00    przyjazd gości

część oficjalna
11:45 powitanie gości i informacje organizacyjne
12:00 Ceremonia Wesak
(przemówienia nauczycieli i przedstawicieli sangh, śpiewy, polewanie figurki Buddy herbatą)

13:30 obiad

część artystyczno - rozrywkowa
14:00 ogród: KUCHNIA ROŚLINNA. CZYM TO SIĘ JE? opowie kucharz kuchni roślinnej
14:30 ogród: ŚWIAT wg CZOCHERA - przedstawienie artysty brzuchomówcy dla dzieci i dorosłych
15:00 duża sala (zendo):  W HARMONII Z DŹWIĘKAMI -  koncert gongów i mis tybetańskich
15:00 - 17:00 górna sala na 1.piętrze: ŚWIETLICA ZABAW DLA DZIECI  a w niej różne gry i zabawy
15:30 ogród: WŁÓCZĘDZY DHARMY - zabawa literacka (i nie tylko!)
16:15 duża sala (zendo): BUDDYSTA RODZINNY - dyskusja w kręgu o łączeniu życia rodzinnego z praktyką buddyjską
17:00 ogród: RADOSNE TAŃCE KHAITY i WADŻRY  pokaz i nauka tańca tradycji Dzogczen
17:30 - 19:30  duża sala (zendo):  MISTRZYNIE ŻYCIA DUCHOWEGO. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja - pokaz filmu dokumentalnego (68 minut) i spotkanie z reżyserką

W wybranych godzinach będzie otwarty sklepik buddyjski.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Przewidujemy, że w naszym niewielkim ośrodku będziemy gościć nawet ponad sto osób. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami i prośbami organizacyjnymi, które mają na celu usprawnić pobyt, byśmy mogli razem beztrosko cieszyć się Wesakiem.

DOJAZD i PARKING
Z Warszawy do ośrodka można dojechać komunikacją miejską , taką jak kolejki S2 i KM w kierunku Otwocka, autobus 521 lub prywatne linie z centrum. Ze stacji Warszawa-Falenica,  czeka nas ok.    jednokilometrowy spacer, najpierw ulicą Walcowniczą, a potem Filmową (ewentualnie  można podjechać autobusami 142, 115, 213 do pobliskiego przystanku Ochocza).
Osoby, które przyjadą samochodami, prosimy o parkowanie na legalnych parkingach zaznaczonych na mapie, lub wzdłuż ulicy Oliwkowej (w części zaznaczonej na niebiesko). Na terenie Ośrodka nie będzie możliwości parkowania, a także miejsce bezpośrednio przed ośrodkiem będzie zajęte dla obsługi wydarzenia. Parkowanie przed posesjami sąsiadów, szczególnie na trawnikach może się spotkać z szybką reakcją straży miejskiej. Prosimy więc o nie parkowanie w tych miejscach, także dla  utrzymania harmonijnych relacji z sąsiadami.OBUWIE
Wchodząc do budynku Ośrodka prosimy zmienić obuwie. Prośba ta dotyczy także dzieci.  Można przynieść własne kapcie, lub grubsze skarpety,  ewentualnie  nałożyć na buty ochraniacze, które będą dostępne w ośrodku. Drugie wyjście z głównej sali (zendo) do tylnej części ogródka jest dość daleko od głównego wejścia, więc  najwygodniej będzie wziąć ze sobą buty i od razu położyć je na półkach przy wyjściu do ogrodu. Do głównej sali medytacyjnej (zendo) prosimy wchodzić tylko bez obuwia (na bosaka lub w skarpetach).

POSIŁKI i NAPOJE
Przez cały czas wydarzenia będzie czynny stolik z napojami. Po części formalnej  będzie podany posiłek w formie szwedzkiego stołu. Jeśli ktoś ma ochotę, może przynieść i wzbogacić stół wegetariańskimi pysznościami (dania, przystawki, sałatki, sosy, zupy, owoce, ciastka itd.). Prosimy nie wnosić jedzenia ani picia do sali medytacyjnej (wyjątek stanowi woda w zamkniętej buteleczce).

OPIEKA NAD DZIEĆMI
Podczas Wesaku dzieci są pod opieką rodziców. Po obiedzie, o 14:30 polecamy program „ŚWIAT wg CZOCHERA”.

W godzinach 15:00 - 17:00 będzie czynna ŚWIETLICA ZABAW DLA DZIECI. Magda Majewska, Kasia Arabas i Dominik Tomaszewski, wraz z pomocnikami, będą prowadzić zajęcia dla dzieci o charakterze ruchowym, plastycznym, rozwijającym wyobraźnię, kreatywność i uważność. Przewidywane są różne gry i zabawy oraz zawsze cieszące się dużą popularnością dmuchanie wielkich baniek mydlanych.

Zasady świetlicy:
1. Prosimy rodzica o osobiste przyprowadzenie i zapisanie dziecka do świetlicy (będziemy spisywać imię i nazwisko oraz kontakt komórkowy do rodzica, aby w razie potrzeby móc szybko się skontaktować.)
2. Dzieci, które zostały j.w. zapisane do świetlicy będą w godzinach 15:00 - 17:00 pod opieką wyznaczonych opiekunów. Więc o ile dziecko dobrze znosi rozłąkę, rodzice mogą brać udział w innych programach Wesaku.
3. W sytuacji, jeśli uznamy to za potrzebne (np. dziecko rozpłacze się, znudzi itp.) skontaktujemy się z rodzicem prosząc o przyjście do świetlicy.
4. Bardzo też prosimy o osobiste odebranie dziecka ze świetlicy w umówionym czasie.
5. Dzieci poniżej 4 roku życia mogą być obecne na zabawach tylko pod opieką rodzica.
6. Poza świetlicą przez cały czas trwania Wesaku, to rodzice odpowiadają i sprawują pieczę nad swoimi dziećmi.

OPIS ATRAKCJI PROGRAMU WESAKU

ŚWIAT wg CZOCHERA w przedstawieniu Piotra Boruty (sangha Kannon) to spektakl improwizowany, bowiem rutyna niszczy zdrowy śmiech i spontaniczne reakcje, a właśnie one są gwarancją dobrej zabawy i podstawą poczucia humoru. W spektaklu – poza słowem i muzyką – zobaczycie żonglerkę, pantomimę, iluzję.
 http://www.piotrboruta.pl/ , https://www.facebook.com/Czocher.PiotrBoruta/

W HARMONII Z DŹWIĘKAMI koncert gongów i mis tybetańskich
Darek Mitka (sangha Bodhidharma) certyfikowany masażysta dźwiękiem, zaprasza na relaksującą kąpiel w dźwiękach gongów, mis tybetańskich, mis wysokotonowych , małej i dużej misy keisu oraz bębna szamańskiego.  Subtelne dźwięki, dostosowane do szerszej grupy odbiorców,  dobroczynnie harmonizują ciało-umysł i inne subtelne obszary naszej  istoty.
 http://www.buddyzmzen.pl/2012/12/masaz-gongami-i-misami-tybetanskimi.html

WŁÓCZĘDZY DHARMY zabawa literacka (i nie tylko!)
Z inicjatywy Piotra Ornocha (sangha Bodhidharma) organizujemy wspólną zabawę polegającą na prezentacji własnych tekstów literackich: buddyjskich lub w swej wymowie humanistycznych, afirmacyjnych, proekologicznych i nie stojących w sprzeczności z buddyzmem. Wielu z nas pisuje wiersze, teksty prozą; wielu praktykuje Dharmę, która także inspiruje naszą  twórczość. Będzie okazja podzielić się tym z innymi i posłuchać, jak inni się dzielą. Swoje teksty będzie można odczytać, zaimprowizować, zaśpiewać i zagrać lub wymilczeć. Pomysłowość i kreatywność w formie bardzo mile widziana! Zgłaszajcie swój udział do Piotra: 
https://web.facebook.com/peatero lub na buddyzmzen@gmail.com

BUDDYSTA RODZINNY Dyskusja w kręgu facylitowana przez Michała Czernuszczyka z sanghi Kannon.
Czy i jak łączyć życie rodzinne i duchowe? Czy komuś się to udało? A co, jeśli się nie daje? Czy jedno drugie uzupełniaczy wyklucza, ułatwia czy utrudnia? Wesak, który przecież jest buddyjskim świętem rodzinnym,  to dobra okazja, aby pozastanawiać się, jak to jest z naszym życiem duchowym i rodzinnym. Inspiracją do tematu kręgu będzie 10 minutowy film „SIT” o roshim Shohaku Okumurze i jego rodzinie. Po filmie wymienimy się wrażeniami i przemyśleniami. Może coś pożytecznego z tego wyniknie?

MISTRZYNIE ŻYCIA DUCHOWEGO. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja - pokaz filmu (68 minut) i spotkanie z reżyserką
Film dokumentalny „Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja” opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku sanghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī – mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to Bhikkhunī Kusuma (święcenie: 1996), Bhikkhunī Dhammananda (święcenie: 2003) oraz Bhikkhunī Gautami (święcenie: 2016) – pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki w swoich krajach. Film zdobył nagrodę: ✰ AFC Global Fest 2017: najlepszy film w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie i rozmowa z reżyserką. Datki wspierający film są mile widziane.
FB: www.facebook.com/mistrzynie    Zwiastun: https://youtu.be/BDb0RT-rAq8

KUCHNIA ROŚLINNA. CZYM TO SIĘ JE?
Piotr Krupa (sangha Drikung Kagyu) kucharz kuchni roślinnej, współautor sukcesu Falafel Bejrut, którego daniami zachwycił się sam Czcigodny Garchen Rinpoche, opowie o tym,  jak kuchnia roślinna może być smaczna, prosta i tania.
https://www.facebook.com/kuchennybodhisatwa/

RADOSNE TAŃCE KHAITY i WADŻRY według tradycji dzogczen
W naukach dzogczen „wadżra” odnosi się do naszej prawdziwej natury, rzeczywistego wymiaru wszystkich zjawisk. Khaita oznacza „Harmonię w przestrzeni”. Taniec wadżry stanowi ważną metodę wykorzystującą dźwięk i ruch dla integracji trzech aspektów naszego istnienia: ciała, mowy i umysłu. Wymiernymi  korzyściami płynącymi z praktyki tańca jest rozluźnienie napięć ciała, zharmonizowanie energii oraz zrelaksowany i pełen uważności stan umysłu.
https://www.dzogchen.pl/ https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=tqng_HtZ0Ms

UWAGI  OGÓLNE
Prosimy o nie przeprowadzanie psów i innych zwierząt, ze względu na dużą ilość ludzi oraz małą przestrzeń.
Ośrodek wraz z ogrodem jest terenem wolnym od dymu tytoniowego, alkoholu i mięsa.

MOŻLIWOŚĆ POMOCY
9 czerwca od 11:00 organizujemy wspólną pracę mahasanghową. O 10:00 odbędzie się medytacja. Od 11:00 zebranie organizacyjne i  praca, o 14:00 obiad, a o 15:00 kontynuacja pracy. Każda godzina pomocy jest dla nas ważna i przyjmiemy ją z wdzięcznością! Można też pomóc w dniach 6 - 7 - 8 czerwca. Jeśli planujesz przyjść w sobotę lub wcześniej, pisz na adres buddyzmzen@gmail.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz