czwartek, 3 sierpnia 2023

Fotorelacja z 51. wizyty Rosi Sunyi Kjolhede w Polsce * 6 - 27 VII 2023

 "Droga Sangho,

     Wielkim przywilejem było pracować z Wami w ciągu tego ostatniego miesiąca! Prawdziwa radość: znów poczuć z bliska mądrość i ciepło naszej społeczności ZBZ Bodhidharma. 

Z całego serca dziękuję wszystkim za umożliwienie mojej podróży i za wszystkie wasze wysiłki, aby ta praktyka Dharmy była żywa i mocna. 

Niech nasza wspólna praca będzie kontynuowana i niech jej uzdrawiająca moc rozciągnie się na wszystkie istoty w dziesięciu kierunkach!

      Z miłością i gassho,

      Rosi

(oryginalny list Rosi po angielsku - na końcu posta)


W dniach 6 - 27 lipca 2023 gościliśmy Rosi Sunyę Kjolhede jako polska sangha już 51 raz w Polsce (licząc od 1995 roku). Podczas tej 3 tygodniowej wizyty odbyły się następujące programy / wydarzenia w Ogólnopolskim Ośrodku Zen w Warszawie - Falenicy. 

Pierwszy odbył się w niedzielę 9 lipca pod hasłem "Otwarty Dzień ZEN". Było to wspólne zazen z mową Rosi (teisio), było nas koło +/- 30 osób. Osoby, które przyszły pierwszy raz, zostały wcześniej wprowadzone do praktyki na mini-warsztacie zen. Na koniec była mała impreza z dobrym wegańskim jedzeniem w ogrodzie. Każdy mógł pogadać z każdym oraz z Rosi.

Przez kolejny tydzień członkowie obsady z Rosi oraz osobami pomagającymi szykowaliśmy się do sesin. W środę 12 lipca mieliśmy wieczorne zazen z dokusan (indywidualna rozmowa z Rosi o praktyce). Pierwsi uczestnicy sesin przyjechali już w czwartek i piątek wieczorem oraz w sobotę rano aby pomóc w przygotowaniach. I tak 15 lipca wieczorem po 19:00 rozpoczęliśmy siedmiodniowe sesin (odosobnienie zen) z ceremonią herbaty w sumie z 36 uczestnikami. Ten intensywny czas praktyki w ciszy, z wieloma dokusanami i mowami Rosi, wspólną pracą, śpiewami zakończyliśmy formalnie 22 lipca w sobotę koło 17:00.  Potem były podziękowania, wspólne zdjęcia i obiad w ogrodzie.

W ostatnie dni pobytu Rosi wiele osób jeszcze gościło w ośrodku. Pojawiły się także osoby, które wiele lat nie widzieliśmy oraz sporo nowych zainteresowanych osób. We wtorek 25 lipca było ostatnia wieczorna praktyka - 4 rundy, było bardzo dużo chętnych na dokusan. Następnego dnia Rosi cały dzień pakowała się i domykała różne sprawy, aby w czwartek 27 lipca jeszcze przed świtem wyjechać z Falenicy i polecieć z powrotem trzema lotami do USA do Windhorse Zen Community, (Stan Północnej Karoliny, blisko Ashvielle) gdzie nasza Rosi na co dzień mieszka i prowadzi wraz z mężem Rosi Lawsonem amerykańską sanghę. 

Dziękujemy Rosi Sunyi i Wam wszystkim za wspaniały, pełen znaczenia wspólny czas, głęboką praktykę, rozmowy, śmiech, pomoc, darowizny i wszelką pomoc. Oby nasza praktyka, sangha i ośrodek bez przeszkód mogły dalej rozwijać się i abyśmy podtrzymywali ogień Dharmy i praktyki dla dobra wszystkich istot! 


PRZYWITANIE ROSI 

na lotnisku Chopina
Już w Ośrodku w Falenicy
pierwszy wspólny posiłek - zupa miso
przywitanie się z zendem
Ośrodek w Warszawie - Falenicy


OTWARTY DZIEŃ ZEN - niedziela 9 lipca 2023

gotowi na warsztat

część dla osób nowych - wprowadzenie do praktyki

"palec wskazujący na księżyc"
zazen - praktyka medytacyjna

mowa Dharmy Rosi "O miłości w z"Garden Party"DNI PRZED SESIN 
PRZYGOTOWANIA DO TYGODNIOWEGO 
ODOSOBNIENIA ZEN

codziennie poranna praktyka

jak zwykle dobre wegańskie jedzenieGrzegorz - nasz główny pomocnik / kucharz w dni poprzedzające sesinwieczorna praktyka z dokusanw dniu rozpoczęcia sesin - prace przygotowawcze z Szefem Kuchni... i znowu jemylinia oczekiwania na dokusan (indywidualna rozmowa z Rosi o praktyce)


SESIN
pokój dokusan Rosi

stół z napojami

półka z miskami - każdy miał swój zestaw

han -  drewniany blok - przypominamy dlaczego to wszystko "robimy"

zendo gotowe - czeka na 36 uczestników

chwila przed formalnym rozpoczęciem

Tuż przed Ceremonią Herbaty, zaczynamy sesin

zendo i tylna część ogrodu

patio nocąKONIEC SESINdziękujemy sobie nawzajem za wspólną praktykę i wysiłki
kolacja w ogrodzie


wegański tort czekoladowy


 OSTATNIE DNI POBYTU ROSIpo ostatnim wieczornym zazen z dokusan - przyszło dużo ludzi


ostatni posiłek Rosi i obdsady

żegnamy się o 4:00 nad ranem

Rosi odprawiona! - GASIO za WSZYSTKO


UWAGA

- jeśli ktoś nie chce być widoczny na którymś zdjęciu, niech napisze na buddyzmzen@gmail.com

- jeśli ktoś ma swoje zdjęcia, którymi chciałby się podzielić, zapraszamy do kontaktu :)


LIST ROSI - po polsku na początku posta

"August 1, 2023

Dear Sangha,

    What a privilege to work together with so many of you this past month! And a real joy: to feel again, close up, the wisdom and warmth of our ZBZ community. Heartfelt thanks to all for making my trip possible, and for all your efforts to keep this dharma practice alive and strong. May our work together continue, and may its healing power extend to all beings in the ten directions!

     With love and gassho,

     Roshi"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz