wtorek, 20 maja 2014

Zdjęcia z Wesak 2014


W sobotę 17 maja obchodziliśmy święto Wesak. W wydarzeniu uczestniczyło około 30 osób, w tym dzieci, część osób dotarła w trakcie ze względu na ulewy.
„Ponad niebiosami i pod niebiosami ja jestem Jedynym"

Wesak jest najbardziej znanym i radosnym świętem buddyjskim, nawiązujący do narodzin historycznego Buddy Siakjamuniego.  Obchodzone na całym świecie w kręgach buddyjskich co roku w okolicach pełni księżyca na przełomie maja / czerwca.
Zaczęliśmy o 11:00 od części formalnej - był zazen, słuchanie mowy Rosi Sunyi z mp3, opowieść związana z okolicznościami narodzin Buddy oraz sama ceremonia - na którą składały się śpiewy oraz możliwość polania przez każdego uczestnika małego posążka Buddy z słodką herbatą. Ołtarz był ozdobiony kwiatami i owocami.

Po części oficjalnej nastąpiła część towarzyska - wspólny wegetariański posiłek.
Ośrodek oferował ciepłe danie, jak sos brokułowo - pomidorowy z cieciorką w curry, podawane z ryżem, kaszą jaglaną. Goście też przynieśli hojnie dużo jedzenia na wspólny stół, sałatki warzywne oraz owocowe, surówki, jak buraki gotowane pokrojone w kostkę z gorczycą, pasztet z czerwonej soczewicy, ciemne pieczywo na zakwasie. Nie mogło też zabraknąć owoców, ciasteczek, zielonej i czerwonej herbatki.

Atmosfera była bardzo rodzinna, grała muzyka, dzieci bawiły się w chowanego, rysowały, przebierały się w różne stroje, opowiadaliśmy im bajki, a dorośli, jak to dorośli, rozmawiali ze sobą. Pod koniec były nawet i tańce. Ostatnie goście opuściły Ośrodek koło 22:00.

O wydarzeniu napisała też lokalna prasa: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz