Nauczyciele


Rosi Sunya Kjolhede

Rosi Sunya rozpoczęła praktykę zen w 1970 roku. Przekaz Dharmy i święcenia kapłańskie otrzymała od Rosiego Philipa Kapleau. Od 1995 roku sprawuje opiekę duchową nad naszą Sanghą. Po wielu latach życia i praktyki w Rochester, w 2003 roku wraz z mężem Lawsonem Sachterem (także nauczycielem zen) przeniosła się pod Asheville w górach Północnej Karoliny. Tam stworzyli własny ośrodek stanowiący główną siedzibę sanghi Windhorse Zen Community.

Rosi dwa lub trzy razy do roku przyjeżdża do Polski, gdzie prowadzi sesin (kilkudniowe odosobnienia zen) i warsztaty wprowadzające do praktyki. Wygłasza teisia (mowy Dharmy) i udziela dokusan (indywidualne rozmowy na temat praktyki). W przeszłości pełniła funkcję kapelana w szpitalu oraz pracowała w szkole jako bajarka. Jest matką czworga dorosłych dzieci.

Podczas nieobecności Rosi praktykę prowadzą upoważnione przez niego osoby (tzw. monitorzy) z długoletnim stażem w Sandze.

Tytuł Rosi dla Sensei Sunyi >>>

Spisane mowy, wywiady z Rosi Sunya znajdziesz tu >>>

Wszystkie posty dotyczące Rosi Sunya - wizyty w Polsce, zdjęcia itd. >>>

 Rosi Philip Kapleau 
(ur. 20 sierpnia 1912 - zm. 6 maja 2004)

                Rosi Kapleau przez szereg lat pracował w USA jako sprawozdawca sądowy, a w 1945 roku został głównym amerykańskim sprawozdawcą sądowym z procesów zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze. Później relacjonował też podobne procesy w Tokio. Świadectwa zbrodni przedstawione w obu tych procesach głęboko nim wstrząsnęły, budząc fundamentalne pytania dotyczące znaczenia życia i śmierci. Porzucił swój zawód i w wieku 41 lat rozpoczął w Japonii praktykę zen, kontynuując ją kolejno u trzech wybitnych mistrzów. Z czasem został wyświęcony na kapłana przez Rosiego Hakuun Yasutaniego i uzyskał od niego pozwolenie nauczania.

                W 1966 roku wrócił do USA i tam w Rochester w stanie New Jork założył jeden z pierwszych w USA ośrodków zen, którego filie powstały w innych miastach USA, a także w Kanadzie, Meksyku, Kostaryce, Niemczech, Szwecji i Polsce. Rosi Philip Kapleau jest autorem kilku książek, z których najbardziej znana to "Trzy filary Zen" (1965, wyd. pol. 1988, 1999).

Wszystkie posty dotyczące Rosi Philipa Kapleau, teksty, zdjęcia itd. >>>